środa, 6 maja 2015

Projekt "Rdza"

Dzisiaj zamiast figurek - materiały poglądowe na temat rdzy.

Niby jak rdza wygląda, każdy wie, ale jak przychodzi co do czego, to sprawa nie zawsze jest oczywista. Korzystając z możliwości, jakie daje praca w przemyśle i to takim, co się kwalifikuje jako ciężki, zrobiłem kiedyś kilkadziesiąt zdjęć pordzewiałego pięknie żelastwa. Zdjęcia wiszą wprawdzie na G+ już od dawna, ale jakoś dotąd nie przyszło mi do głowy ich tu wrzucić. Nigdy, aż do teraz:) Zatem wrzucam. Gdyby ktoś potrzebował przypomnieć sobie jak wygląda rdza - będzie miał gdzie zerknąć. I oby odbiło się to pozytywnie na jakości i realizmie rdzy malowanej na figurkach.

Plany na dalszy rozwój projektu "Rdza" są następujące:
Po pierwsze, gdy napatoczy mi się więcej rdzawych obrazków, obfotografuję i dorzucę.
Po drugie, mam w planie przysiąść kiedyś do malowania i spróbować odwzorować efekty widoczne na zdjęciach, a może i tutoriale porobić. Nie wiem jeszcze kiedy bym się mógł za to zabrać, ale pomysł jest.

Generalnie zachęcam do tworzenia i udostępniania podobnych zbiorów, niekoniecznie zawierających fotki pordzewiałej blachy. Sam zbieram obecnie zdjęcia ziemi - trawiaste, ziemiste, ściółkowo-leśne i inne. Docelowo mam nadzieję skompletować sobie album pomysłów na podstawki. Póki co mam tego raczej mało, ale jak trochę się uzbiera i uznam, że warto, też tutaj zapodam.
Ale póki co rdza. Poniżej kilka przykładowych zdjęć, zaś cały album można obejrzeć tutaj.

Pozdrawiam:)

EDIT
Zgodnie z sugestią z komentarza Maniexa podstawowe informacje o widocznej na zdjęciach rdzy.

Widoczny na zdjęciach pod treścią posta materiał to blacha stalowa, gorącowalcowana, na zdjęciach 1,3 i 5 gładka, na zdj. 2 ryflowana, czyli z "wypustkami" zmniejszającymi ryzyko poślizgnięcia się na niej. Na zdjęciu 4 widać bednarkę czarną, czyli stal pociętą na wąskie paski. W podlinkowanej galerii oprócz większej ilości zdjęć tego samego, można zobaczyć jeszcze walcówkę stalową (drut), a na dwóch zdjęciach ściankę zbiornika, na której rdza wyłazi spod warstwy farby (blade w porównaniu z pozostałymi zdjęcia z ciemną rdzą).
Całe to żelastwo to zwykła stal węglowa, przede wszystkim w gatunkach S235, S355 (konstrukcyjna) oraz DD11 (czyli do kształtowania na zimno, ale składem bardzo zbliżona do dwóch pierwszych). Drut też jest stalowy, zapewne jakieś St1x. A teraz po polsku: jest to zwyczajna stal, nie żadna tam nierdzewna, kwasoodporna, narzędziowa czy szybkotnąca. Ot, taka stal, z której się robi różne konstrukcje albo przerabia się na rury czy profile. Z takiego drutu, po uprzednim ocynkowaniu, robi się np. elementy piorunochronów (całe odrutowanie na dachach to taki drut), z bednarki podobnie, z tym, że z tego to raczej jest część piorunochronu, która wystaje z ziemi i do której doczepia się druty. Oczywiście to, co widać na zdjęciach ocynkowane nie jest - z wyjątkiem wspomnianych zdjęć pomalowanej ścianki stalowego zbiornika jest to goła, niezabezpieczona stal.
Widoczna rdza, bez wyjątku, jest to korozja powstała w wyniku długotrwałego narażenia na warunki atmosferyczne podczas magazynowania na dworze. Co istotne, żelastwo najwyraźniej sobie spokojnie leżało i nikt go specjalnie nie ruszał - nic rdzy nie ścierało, narastała sobie bez przeszkód. Formy geometryczne tworzone przez plamy rdzy są, jak widać, bardzo różne. Mogą odzwierciedlać na przykład różnego rodzaju zagłębienia, zadrapania i odkształcenia powierzchni, w których może zbierać się woda deszczowa. Czasem wynikają np. z tego, że jeden arkusz blachy leżał na czymś albo pod czymś, co miało wpływ na rozpływanie się po nim wody. Ale w większości jest to chyba efekt losowy, ja w każdym razie innych prawidłowości nie widzę.
Póki co tyle - na przyszłość dodając podobne zdjęcia postaram się zawrzeć informacje od razu:)
/EDIT


4 komentarze:

  1. Piękna rdza na tych zdjęciach. Też bym chciała umieć taką robić. Na razie nie mam za bardzo na czym, ale jak zreaktywuję modelarsko Gorkamorkę, to będzie okazja. Zamierzam bawić się pigmentami, chociaż pewnie nie będzie to takie łatwe i trzeba będzie wielu prób.

    OdpowiedzUsuń
  2. Brakuje informacji o tym, w jakich warunkach powstała ta rdza. Inaczej rdzewieją elementy wewnątrz budynku a zupełnie inaczej odrapana stal na pojazdach albo gąsienicach. No i przydałaby się informacja na temat rodzaju samego materiału :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Słuszna koncepcja. Uzupełniam :)

    OdpowiedzUsuń