niedziela, lutego 27, 2022

Figurkowy Karnawał Blogowy, ed. XC: Walka karnawału z postem

 

Dzień dobry!

Dawno mnie tu nie było, ale w końcu, po ponadpółrocznej nieobecności spowodowanej przeprowadzką i mnóstwem pracy, powracam z karnawałowym wpisem!

Temat: "Walka karnawału z postem". Brzmi to dla mnie mocno po średniowiecznemu - taki czternasto- czy piętnastowieczny człowieczek żył ściśle wg pewnego rytmu, czy nawet kilku nakładających się rytmów. Pierwszy i najważniejszy wydaje mi się rytm natury, od którego ściśle zależało, co mógł ten człowieczek włożyć do gara. Drugi, będący w jakimś stopniu pochodną pierwszego, lecz podniesiony do najwyższej rangi przez religię, to rytm roku liturgicznego. Od święta, do święta. Od postu, do postu. I tak w kółko.

W związku z powyższym, w nawiązaniu do obowiązującego leitmotiwu pomalowałem figurkę rycerza. Nie jest to nic historycznego - bliżej mu do Bretonii niż do Europy, ale, żeby nie było zupełnie fantastycznie dostał porządny śląski herb na tarczę. Ot, taki sobie gość, który raz pości, a raz imprezuje.

 


6 komentarzy:

  1. Gratuluję reaktywacji, Panie Kolego :) Rycerz porządny, biało-czerwony. Czy herb śląski - nie wiem, ale na pewno przyzwoicie pofreehandowany.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dawno Cię nie było i wróciłeś z przytupem końskich kopyt. Fajnie!

    OdpowiedzUsuń