sobota, grudnia 26, 2015

Xmas Mini Exchange 2015

To już szósty rok, w którym podtrzymujemy z Maniexem tradycję wzajemnego świątecznego obdarowywania się figurkami, makietami, dioramami itp. Akcja w tym czasie przeszła drobną ewolucję, mianowicie od 2014 ustalamy sobie temat prac. W tym roku wymyśliliśmy, żeby odejść na chwilę od klimatów fantasy i s-f i skupić się na figurkach historycznych.

Dość szybko natrafiłem w sieci na coś interesującego - figurkę płk. Stanisława Maczka. Pułkownika, a nie generała, bo wzór pochodzi z czasów schyłku lata 1939 roku, kiedy to płk. Maczek od prawie roku dowodził był 10 Brygadą Kawalerii walczącej z niemiecką inwazją w ramach Armii Kraków. Nazwa brygady może być myląca, ale była to jednostka pancerno-zmechanizowana kontynuująca tradycje wcześniejszego oddziału kawaleryjskiego.
Figurka była (i jest nadal) w skali 1:35, więc nie oparłem się pokusie dodania jej mocy urzędowej poprzez dodanie stosownego tła - czołgu Vickers 6t Mk. B i podstawki z kawałeczkiem drogi i pobocza, może gdzieś niedaleko Jordanowa albo Kolbuszowej...
Po raz pierwszy zdecydowałem się też na zastosowanie do ubłocenia i upaprania tego wszystkiego pigmentów (spodobały mi się, więc włączam je na stałe do arsenału).

Pułkownik Maczek, czołg Vickers, wrzesień 1939, gdzieś w Małopolsce:

W ramach akcji odwetowej Maniex popełnił w tym roku znakomitego Hetzera w zimowej scenerii, którego można będzie podziwiać na jego blogu Maniexite. Wesołych Świąt! :)

edit:
Już można podziwiać: http://maniexite.blogspot.com/2015/12/zimowy-hetzer-figurkowy-karnawa-blogowy.html

4 komentarze:

 1. Niezły. Ta morda Maczka... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za uznanie, proponuję jednak nie "mordować" i pozostać przy neutralnych określeniach, jak np. "twarz". Figurka figurką, ale płk. a później gen. Maczek to prawdziwa postać, dziś już historyczna, do tego człowiek mocno zasłużony i godny szacunku...

   Usuń
 2. Projekt godny uwagi. Pułkownik wyszedł rewelacyjnie !

  OdpowiedzUsuń