wtorek, 8 września 2015

Unboxing - Cold One Knights

Dzisiejszy unboxing jest dość nietypowy, otwierany i przeglądany zestaw figurek jest bowiem nie pierwszej świeżości. Ba, on nie jest nawet drugiej świeżości! Dziś na tapecie box Dark Elf Cold One Knights sprzed 20 lat (rok produkcji 1995).


Rozmiary pudełka się od tamtego czasu specjalnie nie zmieniły - wymiary są te same co choćby przy Chaos Chariocie albo Meganobzach. Zmieniła się natomiast szata graficzna - napis-logo Warhammera jest tu w wersji starodawnej, a więc jaśniejszy, bardziej kanciasty, z podwójną, czarno-złotą obwódką liter i rozbłyskami światła na A i M, ale za to bez sylwetek oddziałów wojska wkomponowanych w środek. Pudełko jest koloru jasno-fioletowego czy tam wrzosowego - w tamtych czasach pudełka były w ogóle różnokolorowe. Pośrodku frontu duże zdjęcie trzech pomalowanych w starym stylu rycerzy na raptorach. Brązowa kropa widoczna na zdjęciu to jakaś plama, chyba z coli, a nie element wystroju ;)


Z tyłu pudełka dużo napisów, szczególnie w porównaniu z dzisiejszymi boxami. Mamy tu więc informację po angielsku, francuski, hiszpańsku i niemiecku, w dwóch częściach. Pierwsza, zaznaczona boldem mówi, że te tutaj ludki i ich straszne jeszczurki w bitwie walczą jak jedna maszyna zniszczenia siejąca śmierć za pomocą lancy, miecza, szponów i ostrych jak brzytwy zębów. Po niej następuje ciut wiedzy praktycznej - zestaw zawiera 3 jeźdźców i 3 wierzchowce oraz komplet chorągiewek i kalkomanii (!), wymagają sklejenia i pomalowania, a wcześniej zaleca się wyczyszczenie i wyrównanie nożykiem oraz zapodkładowanie przed pomalowaniem, jakżeby inaczej, farbkami Citadel Colour. Dalej czytamy, że kleju w zestawie niet, i że to nie byle zestaw, a zestaw Ekspercki, który wymaga niechudego skilla modelarskiego do złożenia i że jest niezalecany dla młodych i niedoświadczonych modelarzy. Na koniec info o projektantach - Aly i Trish Morrison. Uff. Obok jest rysunkowa instrukcja poskładania rycerza i dinozaura do kupy oraz informacja o sugerowanym komplecie farb.

Po otwarciu pudełka oczom naszym ukazuje się coś takiego:


Elementy figurek (metalowe) są poukładane w styropianowej ramce. Bardzo elegancko i praktycznie - osobno ogonki, głowy itepe. Elementy większe i plastiki (podstawki i tarcze) w osobnych, większych okienkach. Przegródka zawierająca duże elementy, a więc połówki raptorów oraz ręce z lancami jest wyposażona w gąbkową podkładkę, pod którą czają się obiecane bannery i kalkomanie:

Brakującą czachę wyciąłem kiedyś dawno temu przy okazji tarczy dla darkelfowego generała, którego prezentowałem jakiś czas temu (o tutaj), ale poza tym ingerencji w zawartość pudełka przez 20 lat nie było.

Pozostał jeszcze krótki przegląd wchodzących w skład zestawu części:
Jakościowo wygląda to tak sobie - jednak technologia przez dwie dekady poszła w przód. Nadlewki są wyraźnie zarysowane, miejscami dość sążniste. Design oldskulowy - raczej statyczny, dziwne proporcje. Co zwróciło moją uwagę, to fakt, że metal, z którego wykonano elementy rysuje po tekturce. Czyżby ołów? Szybki powrót do lektury pudełka potwierdził fakt, o którym zdążyłem już zapomnieć - na bocznej ściance jest bowiem ostrzeżenie (tym razem w sześciu językach, bo jeszcze po włosku i bodaj duńsku), że "zawiera ołów, nie lizać, nie zjadać, szkodliwe, nie polecane dla dzieci poniżej 14 lat". Tak więc na koniec uwaga - ostrożnie ze starymi figurkami. BO OŁÓW! Dziękuję za uwagę:)

5 komentarzy:

 1. Nie zdarza mi się to często, ale tym razem to powiem - wolę wzory z 6-edycji :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prawdzie to ja też, ale przyznasz, że w kategorii "cheesy oldschool" są nie do pobicia ;)

   Usuń
 2. Miałem ich kiedyś 10 plus klimatyczny generał :)) piękne czasy. Choć względem de uwielbiam 6ed : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę się zgodzić z przedmówcami, ładniejsze są modele z 6 edycji ale tylko jeźdźcy. Natomiast jaszczury z piątki wymiatają. Czekam na pomalowany oddział.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mi właśnie jeźdźcy podobają się znacznie bardziej niż jaszczurzyny :D

   Usuń